Ks. Eliasz Segeda
Życiorys księdza Ilii (Eliasza) Segedy przybliża nam historię prawosławnych mieszkańców nadbużnych terenów. Szczególnie dramatyczny przebieg miała pierwsza połowa XX wieku. Poczynając od bieżeństwa przez dwudziestolecie międzywojenne w czasie którego następowała tzw. repolonizacja, tragiczny okres II wojny światowej, po wysiedlenia prawosławnej ludności na Ukrainę lub na ziemie północne i zachodnie w ramach "Akcji Wisła".
Najstarszy zachowany zapis o rodzinie Segedów pochodzi z akt miasta Kryłowa z 1791 roku. Przez cały XIX wiek nazwisko Segedów pojawia się w aktach metrykalnych kryłowskich parafii.
Ilia Segeda urodził się 20.07.1895 roku w Prehoryłem w prawosławnej rodzinie Semena i Magdaleny Segedów. Matka Magdalena z domu Krawczuk pochodziła z Nowosadów (obecnie część Kryłowa). Chrztu dokonał proboszcz kryłowskiej parafii prawosławnej Piotr Wasienko. W 1915 roku prawie wszyscy prawosławni mieszkańcy Kryłowa i sąsiednich miejscowości trafili na "bieżeństwo". Ewakuowano ich w głąb Rosji. Rodzina Segedów, podobnie jak jeszcze kilka z Kryłowa, trafiła do Saratowa. Tam młody Ilia rozpoczął naukę na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Saratow. W 1917 roku został wcielony do carskiej armii. Do Polski rodzina Segedów powróciła w 1920 roku.
Ilia studiował w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Krzemieńcu a następnie na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Teologii Prawosławnej.
Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1929 roku.
Ożenił się z Lidią Denisewicz, córką duchownego prawosławnego Ananija Denisewicza. Brat Lidii Olimpiusz też był duchownym.
Po święceniach kapłańskich, od 9.IV.1929 roku ksiądz Ilia Segeda rozpoczął posługę w parafii prawosławnej w Ślipczu. 30.VI.1930 roku zostaje przeniesiony do pracy w parafii w Czerniczynie. W 1937 roku krótko pracuje w parafii Szlatyń a następnie kilka lat w parafii Grodysławice. W 1942 roku zostaje dziekanem dekanatu tomaszowskiego. Od 12.11.1943 roku pełni obowiązki duszpasterskie w parafii Kryłów, a w 1944 roku zostaje proboszczem parafii Prehoryłe. W Prehoryłem nie pracuje długo. Czasy są już tak niespokojne, że w obawie o życie swoje i rodziny zmuszony jest wyjechać do Hrubieszowa.
Od 7 czerwca 1944 roku do 1945 roku pełni posługę kapłańską w Orani, niedaleko Włodzimierza Wołyńskiego.
22 maja 1945 roku rodzina Segedów zostaje wysiedlona na Ukrainę.
Osiedlają się w miejscowości Lotnicze koło Włodzimierza Wołyńskiego.
Ksiądz Ilia Segeda nie może pracować jako duchowny. Jego szwagier ksiądz Olimpiusz Denisewicz z żoną i córką zostają zesłani na 10 lat do Kazachstanu.
Ilia Segeda zatrudnia się w pobliskiej cegielni, gdzie pełni funkcje kierownicze.
Po ośmiu latach ma możliwość pracy duszpasterskiej. Wyjeżdża wtedy do Meżowa w Dniepropietrowskim obwodzie. Od 25.03.1953 roku pełni posługę w cerkwiach rejonu meżowickiego. Najpierw we wsi Starosielsk, póżniej Władimirowka., następnie od 1955 roku we wsi Grigorowka.
W 1956 roku na dwa lata wyjeżdża do parafii w Krzywym Rogu. Od 1958 pracuje na powrót w rejonie Meżowa we wsi Nowopawłowka.
Ksiądz Ilia Segeda do końca życia pozostał w Meżowej.
Zmarł 12 czerwca 1972 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Ksiądz Olimpiusz Denisewicz po zesłaniu osiedlił się również w Meżowej i miał stały kontakt z księdzem Ilią.
Rodzina księdza Ilii Segedy.
Ilia (Eliasz) Segeda zawarł związek małżeński z Lidią Denisewicz, córką księdza Ananija Denisewicza. Mieli czworo dzieci:
Tatiana urodzona w 1930 roku, Konstanty ur. w 1931 roku, Anatolij ur. w 1935 roku, Iłarion ur. w 1943 roku. Żona Lidia zmarła 9.V. 1945 roku.
Ksiądz Ilia osiedlając się w Lotniczach miał na utrzymaniu małoletnie dzieci.
Najstarsza córka Tatiana wyszła za mąż w 1948 roku. W 1949 urodziła córkę. W 1952 przeniosła się z rodziną do nowopowstałego miasta Nowowołyńsk, gdzie spędziła resztę życia. Cały czas pamiętała, że w dzielnicy Nowowołyńska stoi cerkiew przeniesiona z Kryłowa w 1913 roku. Uważała ją za swoją cerkiew. Miała stały kontach z duchownym z tej parafii. Całą wiedzę o rodzinie, cerkwi, rodzinnym Kryłowie przekazała swojemu wnukowi Andrzejowi Kostiukowi.
Syn Konstanty dobrze zapowiadał się jako przyszły duchowny. Jednak ówczesna polityka państwa nie dała mu takiej możliwości. Początkowo zamieszkał w Nowowołyńsku, gdzie pracował w administracji kopalni a następnie przeprowadził się do Kijowa.
Kolejny syn Anatolij w dzieciństwie miał wypadek i był kaleką. Ksiądz Ilia ściągnął go do siebie do Możowej i opiekował się nim.
Najmłodszy syn Iłarion mieszkał z ojcem w Możowej a później przeprowadził się do Kijowa.
Andrzej Kostiuk, prawnuk księdza Ilii a wnuk Tatiany urodził się i mieszka w Nowowołyńsku, studiował na UMCS w Lublinie i tu pracuje. Od młodych lat pogłębiał wiedzę o Kryłowie, miejscu swoich przodków. W kryłowskiej cerkwi w Nowowołyńsku brał ślub. Ochrzcił w niej dwoje swoich dzieci. Gromadzi wszelkie informacje związane z rodziną Segedów i Denisewiczów. Utrzymuje z nimi ścisły kontakt. Często bywa w Kryłowie, odwiedzając cmentarz, na którym znajduje się rodzinny grobowiec Segedów.
Dziękuję Panu Andrzejowi Kostiukowi za materiały dokumentujące życie księdza Ilii Segedy.
Opracował: Henryk Żurawski