64 ROCZNICA BITWY POD OSUCHAMI


    29 czerwca 2008 roku odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 64 Rocznicę Bitwy pod Osuchami. Mszy św. za poległych przewodniczył Ks. Biskup Jan Śrutwa, na Cmentarzu Partyzanckim odsłonięto nowy pomnik poświęcony poległym w walkach w Puszczy Solskiej.

                            

                 

    Należy pamiętać, że w walkach w Puszczy Solskiej poległo wielu naszych mieszkańców z oddziału BCH „Rysia”, w tym pełniący obowiązki dowódcy Antoni Warchał ps.Szczerba. Stąd, jak co roku obecność mieszkańców Kryłowa i okolic na tych uroczystościach.
Lista obecnych kryłowian byłaby długa: Wśród uczestników byli uczniowie Zespołu Szkół w Kryłowie pod opieką dyrektora szkoły Pana Jana Baryły i nauczycielki historii Pani Aleksandry Wieczorek, byli także członkowie rodziny Antoniego Warchała ps. Szczerba; nie zabrakło członków naszego TPKiO. Uczniowie naszej szkoły przemaszerowali w Poczcie Sztandarowym pod pomnik, następnie kolejna grupa uczniów z Panią Aleksandrą i Panem Janem złożyła pod pomnikiem wieniec. Pan Jan Baryła razem z przedstawicielami innych delegacji dokonał wpisu w Księdze Pamiątkowej. W pobliskim lesie mogliśmy oglądać rekonstrukcję historyczną walk pod Osuchami.
Wydarzenia z czerwca 1944 roku w Puszczy Solskiej ze szczególnym uwzględnieniem tragicznych losów żołnierzy z oddziału BCH „Rysia” wymagają szczegółowego opracowania na naszym portalu.

(Fot. i relacja H. Żurawski)


Dowiedz się więcej o bitwie
(kliknij w ten link)